28 May 2024

Czym jest L-glutamina

Glutamina jest aminokwasem, który odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie azotu, a ponadto stanowi niezbędny składnik białek organizmów żywych. Glutamina jest syntetyzowana przez ustrój człowieka, dlatego przy zachowaniu odpowiednich warunków nie musi być dostarczana z pożywieniem. Jednak istnieją sytuacje, kiedy dodatkowa suplementacja tym aminokwasem jest zalecana, a nawet konieczna.
Glutamina najskuteczniej przyswaja się w postaci naturalnej, czyli jako L-glutamina oraz w formie wolnej – wchłaniana jest bezpośrednio do krwiobiegu, bez konieczności trawienia i obciążania układu pokarmowego.
Najistotniejszą dla organizmu funkcją L-glutaminy jest wsparcie układu immunologicznego w produkcji niektórych rodzajów białych krwinek, niszczeniu bakterii, także gojeniu się ran. Ponadto preparaty z tym aminokwasem poprawiają pamięć oraz sprawność umysłową. Stosuje się je również w profilaktyce takich chorób, jak zespół nieszczelnych jelit, alkoholizm, choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelit.
Suplementacja L-glutaminą jest bardzo popularna wśród sportowców, ponieważ jest jednym z najliczniejszych aminokwasów budujących mięśnie.

Previous post Suplementacji glutaminy- czy jest ważna?
Next post Czy suplementacji glutaminy jest ważna?